Kiedy nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę domu?

Jak mówi pewne powiedzenie: „mały, ciasny, ale własny”. Ta maksyma chyba najlepiej oddaje obecny stan prawny w Polsce, ponieważ na mocy nowelizacji prawa budowlanego z 2015 roku, nie trzeba posiadać pozwolenia na budowę domu do 35 m2. Zatem jeśli pragniemy posiadać własną przestrzeń do odpoczynku lub wynajęcia, to cała procedura będzie nie tylko szybsza, ale i tańsza.

PEWNE OGRANICZENIA
Brak pozwolenia nie oznacza jednak całkowitej samowoli. Regulacje mówią, że pojedynczy dom o powierzchni 35 m2 powinien przypadać na 500 m2 działki. Natomiast miejsce, gdzie chcemy postawić konstrukcje musi znaleźć się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W lokalnym starostwie, w wydziale architektury i budownictwa, należy też zgłosić planowane rozpoczęcie budowy.

DOM DO 35M2 POWIERZCHNI
Budynek dobrze sprawdzi się również jako domek letniskowy, przeważnie właśnie takie stawiane są w ośrodkach wypoczynkowych. Polacy coraz chętniej korzystają z nowych zasad, świadczy o tym spora liczba konstrukcji tego typu dostępnych w sprzedaży. Wiele przedsiębiorstw z branży budowlanej ma w swojej ofercie domek w stanie deweloperskim, wzniesiony z drewnianych materiałów. Cena domu w wersji „surowej” wynosi około 40 tysięcy złotych. Można zbudować także dom murowany, ale będzie on droższy.

1 thought on “Kiedy nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę domu?

  1. Słyszałem o tym, że można zbudować domek do 35m2 bez pozwolenia. Niektórzy idą krok dalej i robią na piętrze powierzchnie użytkową co czyni już domek ok 70m2 gotowy do zamieszkania całorocznie. Polak potrafi!

Comments are closed.