Co należy wiedzieć o inteligentnych budynkach?

Automatyzacja dotyka coraz większej ilości sfer naszego życia. Nie inaczej jest w przypadku naszych domów. One również coraz częściej są inteligentne. W poniższym artykule uwaga zostanie poświęcona automatyzacji swojego miejsca zamieszkania.

Czym jest inteligentny dom?

Jest to dom, w którym pozornie osobne systemy zostają zintegrowane w jeden, większy. Zarządza się nim z poziomu BMS, czyli Building Management System (Systemu Zarządzania Budynkiem). W inteligentnym domu układy takie jak ogrzewanie, oświetlenie czy monitoring działają same, bez udziału człowieka.

Jak wybrać system inteligentnego domu?

Rynek tego rodzaju produktów jest bardzo konkurencyjny. Działa na nim wiele podmiotów, a zdecydować się można wyłącznie na jeden. Czynnikiem ważnym w wyborze jest oczywiście cena produktu. Warto porównać ceny różnych producentów, by nie przepłacić kilkukrotnie za zbliżoną jakość.

O producencie świadczą także opinie na jego temat. Dobrą praktyką jest zweryfikowanie, co o mówią o nim inni klienci. Jest to przekaz dalece bardziej wiarygodny, niż jakakolwiek reklama. Można także poprosić o demonstrację systemu, jeśli dana firma oferuje taką możliwość.

Jakie elementy może zawierać inteligentny dom?

Konkretne składowe systemu należy dobierać do własnej sytuacji. Przykładowo nie warto kupować systemu obsługi zraszaczy, jeśli nie posiada się przydomowego ogrodu. Cenioną przez wiele osób usługą w ramach inteligentnych domów jest możliwość sterowania oświetleniem. Pozwala ona dobierać jego intensywność i wyłączać światło bez konieczności przemieszczania się.

W inteligentnym domu można także oddać w ręce algorytmów systemy ogrzewania i oświetlenia. Dzięki czujnikom wykryją one zmiany temperatury i dobiorą odpowiedni poziom ciepła w grzejnikach. Bez wątpienia pozwoli to na oszczędzenie na rachunku za ogrzewanie czy energię elektryczną. Rozwiązanie takie docenią zwłaszcza właściciele wielkich nieruchomości lub osoby ograniczone ruchowo.

Ponadto systemy takie dbają o bezpieczeństwo domowników. Automatyczne wykrywanie gazu czy czadu może wyłączyć ich źródło, zapobiegając eskalacji problemów. W skład usług bezpieczeństwa mogą wchodzić także systemy przeciwwłamaniowe. Powinny rozważyć je zwłaszcza osoby zostawiające dom bez opieki na dłuższe okresy. Właśnie w takich sytuacjach nieruchomości są najbardziej narażone na nieproszonych gości.

Gdzie kupić systemy do inteligentnego domu

Firma COMATIQ od wielu lat działa na rynku automatyki przemysłowej. Jej cenione inteligentne systemy od lat zaspokajają potrzeby nawet najbardziej wymagających Klientów. Jej szczegółowa oferta dostępna jest pod adresem https://comatiq.pl/.