Smar do łożysk – co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

Łożyska są elementami występującymi w niemal każdym urządzeniu, które wykonuje ruch obrotowy lub liniowy. Pozwalają one na zmniejszenie tarcia pomiędzy poruszającymi się elementami, zwiększając żywotność urządzenia. Jednak żadne łożysko nie będzie w stanie zbyt długo pracować, jeśli nie zastosujemy w nim smaru. Ma on kluczowe znaczenie wpływające na zużycie elementu, wpływając na zwiększenie poślizgu, oraz może mieć wpływ również na poziom generowanego hałasu. Dlatego bardzo ważne jest, aby dobrać smar odpowiedni do naszych wymagań.

Jakie są rodzaje smarów?

Przede wszystkim musisz sprawdzić, jaki rodzaj smaru jest odpowiedni do łożyska, które będziesz smarował. Takie parametry powinieneś mieć od producenta danego łożyska. Jednym z rodzajów są smary plastyczne, które najczęściej są wykorzystywane jako smary do łożysk. Dzielą się one ze względu na gęstość i możemy wybrać smary najrzadsze, rzadkie lub twarde. Na stronie https://sklepsmary.pl/ możesz porównać różne rodzaje i producentów i wybrać najbardziej odpowiednie smary do swoich potrzeb.

Jak dobrać smar?

Smary dobieramy w zależności od tego, w jakich warunkach będzie pracować łożysko, które będziesz smarować. Im większe łożysko, a co za tym idzie mniejsza prędkość obrotowa, tym bardziej lepki smar. Innym ważnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, są warunki, w jakich łożysko, a co za tym idzie, smar będzie pracować. Wpływ na to będą miały takie parametry jak wilgotność, temperatura czy warunki pracy.

W zależności od powyższych możemy wybierać smary litowe, wapniowe, poliuretanowe lub glinowe

Ważne jest, aby nie mieszać różnych rodzajów smarów. Istnieje ryzyko, że będą one niemieszalne, co może doprowadzić do pogorszenia ich właściwości.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Sam zakup odpowiedniego smaru do łożysk to jedno. Równie ważna jest też konserwacja. Na co zwrócić uwagę, aby twoje łożyska działały bez zarzutu?:

– zadbaj o czystość: ważne, aby przed smarowaniem łożysko było wolne od brudu, który może negatywnie wpłynąć na działanie smaru,

– dobierz odpowiednią ilość smaru: jeśli dasz za mało smaru, łożysko może się zatrzeć przez zbyt duże tarcie, jeśli będzie go zbyt dużo, zwiększy to opór i temperaturę,

– wymieniaj regularnie smar: każdy smar z czasem traci swoje właściwości. Wymieniaj go, aby zachować łożysko we właściwej kondycji,

– regularnie sprawdzaj poziom smaru: Pomiędzy wymianami sprawdzaj, czy ilość smaru jest właściwa.

Smarowanie łożysk jest kluczowym elementem ich sprawności. Dlatego należy dbać, aby smary były odpowiednio dobrane oraz konserwacja przeprowadzana zgodnie z zaleceniami producenta.