Jak przedłużyć życie pralce – 3 porady

pralka

Żaden sprzęt nie jest wieczny. Co jakiś czas wymaga naprawy lub wymiany na nowy. Nie inaczej jest ze sprzętem AGD, czyli pralkami, zmywarkami czy lodówkami. A jednak istnieją sposoby na przedłużenie ich żywotności.

Pralka jest urządzeniem, które zagościło na dobre w polskich domach. Nie uznajemy pralni, nawet tych samoobsługowych, które są przecież niedrogie. Wolimy mieć pralkę w łazience (czasem w kuchni), nawet w ciasnym mieszkaniu. A skoro tak, to narażeni jesteśmy na wszelkiego rodzaju uciążliwości, związane ze zużywaniem się tego sprzętu. Odpowiednio używany może jednak posłużyć znacznie dłużej. Oto kilka porad, których zastosowanie w praktyce wydłuży życie pralki.

1. Wyjmuj wszystko z kieszeni. Papierki i chusteczki higieniczne, kiedy rozmiękną, mogą zatkać filtr pralki. Można go oczywiście czyścić (i jest to zalecane), ale kto robi to po każdym praniu? Nie warto go więc dodatkowo zapychać czymś, co można wcześniej usunąć. Małe, twarde przedmioty potrafią natomiast uszkodzić bęben podczas wirowania. Lepiej więc nie dopuszczać do możliwości, by znalazły się w jego wnętrzu.

2. Nie przeładowuj pralki. Oczywiście – jak się dopchnie nogą, to zmieszczą się jeszcze ze dwa T-shirty. Ale nie warto. Pralka ma określoną pojemność i przeładowanie jej dodatkowo obciąża silnik. A jeśli się on zużyje, będziemy zmuszeni kupić nową pralkę.

3. Nie rób jednego prania po drugim. Daj pralce odpocząć co najmniej 3 godziny. Niech układy się schłodzą. Program w pralce ustawiony jest tak, by nie przeciążyć żadnego systemu, ale jeśli włączymy go ponownie, ryzykujemy zatarcie silnika. Nie warto, bo to najdroższa część pralki.

Nie trzeba dużo, by zadbać o pralkę, a oszczędności płynące z tych czynności są ogromne.

A jeśli uważasz się za złotą rączkę, która uwielbia kolekcjonować fachowe porady z różnych zagadnień technologicznych, zapraszamy na stronę lajf.pl.